lunch time {planet box}

I always thought I was going to be the Mum who sent great lunches…. lol that lasted about the first week of school.  I found it hard to get organized, find all the little containers or ziploc baggies and come up with things that fit in her lunch box, and I was plain tired of it before it really got started.  By the time spring break came around we were in the rut of sandwich, banana, and granola bar.  Not very exciting, enticing, or particularly healthy.  I found Olivia would come home with a large part of her lunch uneaten~ mostly she said she just didn’t have time to eat everything.  I had been looking at different lunch bento boxes, but again most of them were little plastic containers and I just knew I’ll be right back to loosing them or forgetting something.  My girlfriend discovered planet boxes, which seems perfect, now hopefully it worked as well as it looked.

What a hit!!  The easiest lunch ever to pack.  All the little spots have specific items in mind~ but of course you can pick and choose.  For us it perfectly fits 1 carrot cut up, 3/4 cup of fruit, sandwich, cucumber & cream cheese roll ups, and a little treat.  It also comes with 2 metal containers, 1 small~ perfect for ketchup or dips and 1 large which is great for yogurt (wetter items) or today I used it for popcorn.  Everything seals up perfectly in the backpack and I think because everything is so easily accessible and nice small sizes it’s easier to eat.

It’s stainless steel so after school just pop them in the dishwasher or hand wash them and they are ready for the next day.  There are various magnets you can choose from to customize the front~ which is nice to not have to buy a new lunch kit every year.

Now everyone wants to know where and how much :)  (I would~lol)  You can only order them online from the US (they do ship to Canada though).  And for an entire kit (planet box, magnets, carrying case, big & little dippers) it was $59.  I know that may seem a little steep for a lunch kit~ but for me it is worth it especially if it means Olivia has healthier lunches that she’s excited to eat.  If you think about those prepackages lunch kits they are ~$5 each and that doesn’t take long to add up.

planetboxBLOG





Posted on: March 30th, 2011 by Leslie 5 Comments

5 Responses

  1. Jacqueline says:

    This is just another reason why you are the world’s greatest mum!! What a lucky girl Olivia is! When I move back to Canada, can I live at your house too?!?

    She’ll so enjoy eating her lunch every day! Great idea!

  2. Jacqueline says:

    ps- heart shaped sandwich. . . love!

  3. Jacqueline says:

    When talking about our future kids, Jenna always says things to me along the lines of , ‘You’re going to be one of those moms who cuts their kids sandwiches and cheese slices into the shapes of hearts and flowers, aren’t you?!” She says that it’s lame, while I argue that it’s totally cool. And then I tell her that her kids will be jealous. Anyways, this just proves the point that we really are kindred spirits! haha

  4. L.O.V.E. it, Leslie! What an awesome Mama you are! I would’ve looooved to have a lunchbox like this! I’m going to order one for when Ava’s in school. It’s good to be prepared 2 years ahead of time, right? ;)

  5. Leah says:

    oh my gosh!! I love this idea… and might just have to order one for BOTH my girls!! JEEZ… $150 later!! :) Thanks for the tip!!